Jak wygląda matura ustna z angielskiego? Zadania, przykłady, zwroty

1

Matura ustna angielski – wstęp

Dowiedz się jak wygląda matura ustna z angielskiego. Poznaj zadania, przykładowe tematy, zwroty.

Matura ustna z angielskiego to nie tylko egzamin sprawdzający Twoje zdolności językowe, ale także przepustka na studia. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wygląda matura ustna z angielskiego, jakie są przykładowe tematy rozmów, jak wygląda punktacja oraz jak dobrze zdać maturę, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Należy wziąć pod uwagę, że matura ustna z angielskiego nie tylko weryfikuje Twoją znajomość języka czy wypowiadania logicznych treści, ale także rozumienie komunikatów egzaminatora. W końcu egzamin polega na między innymi na rozmowie i odgrywaniu scenek. Dlatego istotną częścią przygotowania jest osłuchanie się z językiem.

Uwaga: Kliknij tutaj, jeśli chcesz się dowiedzieć jak wygląda aplikacja na studia do UK i aplikacja na studia do USA. Więcej artykułów odnośnie edukacji i angielskiego znajduje się na naszym blogu.

2

Jak wygląda matura ustna z angielskiego?

Egzamin nie jest długi – trwa około 15 minut. Na początku możesz spodziewać się powitania z komisją egzaminacyjną i krótkiej rozmowy. Najprawdopodobniej zostaniesz zapytany o Twoje zainteresowania czy samopoczucie. Potem losujesz zestaw egzaminacyjny i przechodzisz do właściwej części egzaminu, który składa się z trzech części, opisanych poniżej.

3

Matura ustna angielski – zadania

Na maturze pojawiają się tylko (a może aż trzy) zadania egzaminacyjne i przedstawiają się one w następujący sposób:

Zadanie 1: Odgrywanie ról
Czas trwania: max 4 minuty

Część pierwsza polega na odgrywaniu dialogu opisanego w poleceniu z egzaminatorem. Zestaw egzaminacyjny ściśle określa jaką rolę odgrywasz i jaki jest cel rozmowy. Na przygotowanie się do zadania masz 30 sekund.

Zadanie 2: Opis ilustracji
Czas trwania: max 3 minuty

W kolejnej części należy najpierw opisać ilustrację, a w drugiej kolejności odpowiedzieć na trzy pytania dotyczącymi ilustracji. Tak jak w poprzednim zadaniu, będziesz mieć 30 sekund na przygotowanie się do zadania.

Zadanie 3: Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego
Czas trwania: max 5 minut

W ostatnia część egzaminu losujesz jeden z elementów tzw. materiału stymulującego (może to być napis, zdjęcie, plakat), który najlepiej spełnia warunki podane w poleceniu. Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz co egzaminator ma na myśli – Twój wybór nie jest brany pod uwagę; komisję interesuje tylko czy potrafisz płynnie i bezbłędnie uzasadnić Twój wybór i opowiedzieć czemu odrzucasz pozostałe elementy. Później dostajesz dwa pytania związane z materiałem stymulującym. Czas na przygotowanie się do zadania to minuta.

4

Matura ustna z angielskiego: sekret dobrego przygotowania

Samo regularne uczenie się z lekcji na lekcję a nawet przerabianie zestawów egzaminacyjnych może nie wystarczyć w przypadku egzaminu ustnego, ponieważ nauczyciele zazwyczaj skupiają się na gramatyce, zamiast na ćwiczeniu mówienia. Dlatego też warto przełamać barierę językową z lektorem języka angielskiego - native’m, dzięki czemu dużo lepiej przygotujesz się do matury, a także do wyjazdu za granicę!

Umów się na przygotowanie do matury z dwujęzycznym lektorem, który świetnie zna zarówno polski i brytyjski angielski.
Spotkania online lub w Warszawie.

5

Matura ustna z angielskiego: przykładowe tematy

Pewnie się zastanawiasz jakich tematów możesz się spodziewać na maturze? Zakres tematów nie wykracza poza tematy przerabiane na lekcjach angielskiego. Poniżej zobaczysz listę dziedzin, które mogą się pojawić na egzaminie. Warto wydrukować sobie listę przykładowych tematów przed rozpoczęciem powtórki do egzaminu.

Spis tematów maturalnych:
 • człowiek (opis osoby, wygląd zewnętrzny oraz charakter, hobby)
 • dom ( np. miejsce zamieszkania, opis wnętrza domu/mieszkania)
 • życie rodzinne i towarzyskie (np. opis członków rodziny, przyjaciół, życie codzienne – rutyna poranna/wieczorna, obowiązki domowe, czas wolny, święta)
 • kultura (np. dziedziny kultury, kino, teatr, muzeum, wystawy)
 • żywienie (np. produkty spożywcze, potrawy, restauracje i kawiarnie, metody żywienia, dieta)
 • zdrowie (np. wizyta u lekarza, samopoczucie, choroby i ich leczenie, zdrowy tryb życia, uzależnienia)
 • zakupy (np. towary, usługi, rodzaje sklepów jak piekarnia czy centrum handlowe, sprzedaż i kupno)
 • szkoła (np. życie szkolne, opis nauczyciela, przedmioty w szkole)
 • podróże (np. opis wakacji, środki lokomocji i miejsca z nimi związane – np. dworzec, zwiedzanie)
 • sport (np. sprzęt sportowy, dyscypliny sportowe)
 • praca (np. miejsce pracy, atmosfera, opis poszczególnych zawodów i obowiązków w pracy)
 • technologia (np. popularne wynalazki korzystanie z codziennych urządzeń elektronicznych)
 • przyroda (np. rośliny i zwierzęta, ochrona środowiska, pogoda)
6

matura ustna z angielskiego – zwroty

Chcesz się dobrze przygotować do matury? Kliknij tutaj, żeby zobaczyć listę przydatnych zwrotów.

Zapisz się do newslettera

Nadaj tempa swojej karierze dzięki poradom i wskazówkom od ekspertów od języka angielskiego i rozwoju kariery zawodowej.

Aktualizowano 09.04.2020

Potrzebujesz umówić się symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Musisz szybko przetłumaczyć/sprawdzić dokumenty rekrutacyjne po angielsku? Potrzebujesz innej pomocy w zakresie angielskiego? Napisz lub zadzwoń do nas.

Krótki czas oczekiwania - dostępne terminy nawet tego samego dnia. Możliwość zapisu między 8.00-21.00, także w weekendy i święta.