List motywacyjny po angielsku krok po kroku

List motywacyjny daje nam szansę uzupełnić CV oraz zabłysnąć znajomością angielskiego. Napisany bezbłędnym angielskim dokument od razu punktuje w oczach rekrutera. Co zrobić, gdy nasza znajomość angielskiego nie jest na tyle dobra, żeby nie popełnić ani jednego błędu? Poniższy przewodnik zawiera najważniejsze porady, zwroty oraz przykład listu motywacyjnego po angielsku. Możesz zastosować się z poniższych rad, a także skorzystać z pomocy native speakera i umówić się na napisanie listu motywacyjnego po angielsku od podstaw lub sprawdzenie gotowego pod względem językowym.

1

List motywacyjny po angielsku – format

Konwencja pisania listu motywacyjnego jest inna niż przyjęta w Polsce. Należy jednak pamiętać, że, tak jak u nas, nasz dokument nie powinien zawierać powtórzeń z CV.

1. Nadawca

Nadawca listu motywacyjnego po angielsku znajduje się na samej górze dokumentu. W tej sekcji powinieneś podać swoje imię i nazwisko, a poniżej napisać swój email i numer telefonu. Opcjonalnie możesz dodać adres.

2. Data

Kolejnym krokiem jest dodanie daty, po lewej stronie. W zależności od tego do jakiego kraju aplikujesz, tudzież w zależności od wariantu języka używanego w firmie, datę powinieneś podać wedle brytyjskiego lub amerykańskiego standardu.

Brytyjski/australijski angielski: dzień/miesiąc/rok (10 February 2019)

Amerykański/kanadyjski angielski: miesiąc/dzień oraz przecinek/rok (February 10, 2019)

3. Adresat

Poniżej daty znajduje się adresat oraz adres firmy w której pracuje.

Jeśli nie chcesz sprawić wrażenia, że wysyłasz ten sam list motywacyjny po angielsku do miliona firm, najlepiej będzie zwrócić się w liście do konkretnej osoby – do managera odpowiadającego za zatrudnienie tudzież rekrutera. Pod żadnym pozorem nie należy pisać ‘to whom it may concern’, które jest często podawane jako dobre sformułowanie w szkole. O ile jest ono gramatycznie poprawne, nie jest ono używane w ‘żywym’ języku, gdyż brzmi bezosobowo. Imię rekrutera tudzież managera zazwyczaj można znaleźć w internecie i wtedy użyjesz następujących zwrotów.

Jeśli piszesz do mężczyzny i znasz jego nazwisko – Dear Mr Jones Jeśli piszesz do kobiety i znasz jej nazwisko – Dear Ms Jones

Uwaga: w brytyjskim angielskim po zwrocie tytułowym nie stosujemy kropki, w przeciwieństwie do amerykańskiego angielskiego.

Jeśli jednak LinkedIn oraz wyszukiwarka zawiedzie i nie wiesz do kogo konkretnie napisać, użyj zwrotu:

Dear Hiring Manager, Dear Recruiting Team, Dear Sir or Madam,

4. Akapity

W liście motywacyjnym po angielsku nie używa się wcięć w pierwszej linii akapitów. Pomiędzy akapitami stosuje się linię odstępu.

5. Zwroty końcowe

List motywacyjny po angielsku zwyczajowo kończy się wyrażeniem

I look forward to hearing from you

czyli będę czekać na odpowiedź tudzież jego wariacją. Poniżej piszemy

Yours sincerely, (jeśli zwracaliśmy się do kogoś z nazwiska) Yours faithfully, (jeśli nie znamy nazwiska osoby odpowiedzialnej za rekrutację)

Uwaga: w amerykańskim angielskim piszemy ‘Sincerely yours’

6. Spersonalizuj Twój list motywacyjny po angielsku


Zgadza się, personalizacja listu zajmie Ci trochę czasu. Jednak lepiej jest wysłać pięć listów napisanych pod konkretną ofertę pracy, gdzie uwypuklisz te osiągnięcia i te obowiązki, które są najbardziej pożądane na danym stanowisku albo w danej firmie, niż jeśli wyślesz sto uniwersalnych listów motywacyjnych, pisanych do nikogo. Manager zatrudniający od razu pozna czy list został napisany specjalnie dla niego. Jeśli dokument nie będzie spersonalizowany, najpewniej wyląduje w śmietniku.

7. Usuń błędy

Jeśli nie jesteś stuprocentowo pewny swojej znajomości angielskiego i podejrzewasz, że Twój list motywacyjny może zawierać choćby drobne błędy, to poproś osobę z nienaganną znajomością języka angielskiego o sprawdzenie Twojego listu motywacyjnego oraz CV – w końcu to Twoje przepustki do kariery.

Opinia Kasi, jednej z klientek: Szybko otrzymałam sprawdzone i poprawione CV. Dokument przeszedł dużą metamorfozę i nabrał lekkości. Dostałam wymarzoną pracę a także oferty pracy z innych miejsc.

8. Słowa kluczowe

Dodaj słowa kluczowe z ogłoszenia oraz ich synonimy. Dzięki temu zabiegowi pokażesz rekruterowi, że dokładnie przeczytałeś ogłoszenie o pracę i że napisałeś spersonalizowany dokument.

2

Jak napisać list motywacyjny po angielsku?

Profesjonalny list motywacyjny spełnia pięć warunków:

• natychmiast przyciąga uwagę pracodawcy,

• jest dopasowany do ogłoszenia,

• zawiera odpowiednie zwroty grzecznościowe,

• pokazuje, w jaki sposób jesteś lepszy od innych kandydatów,

• jest zwięzły.

Paradoksalnie, w liście motywacyjnym motywacja nie jest najważniejsza. Dużo istotniejsze są korzyści, które odniesie pracodawca. Przed napisaniem listu pomyśl jakie cele chce zrealizować Twój potencjalny pracodawca dzięki temu stanowisku? Które z Twoich osiągnięć, projektów, dokonań przekonają go, że to właśnie Ciebie trzeba zatrudnić?

Poniżej zobaczysz, jak sobie najlepiej z tym poradzić.

3

Jak przyciągnąć uwagę pracodawcy

Wymierne rezultaty Twojej pracy mowią same za siebie. Dlatego przy opisywaniu osiągnięć warto kierować się poniższym schematem:

Zrealizowałem [a] z rezultatem [b] i osiągnąłem [z].

Porównaj:

Mam doświadczenie w kierowaniu zespołem i wytwarzaniu oprogramowania.

z

Zarządzałem 15 osobowym zespołem, który w ciągu 4 miesięcy stworzył od podstaw system zarządzania relacji z klientami, co doprowadzło do 30% wzrostu sprzedaży i do wzrostu retencji klientów o 40%.

Co brzmi lepiej?

4

List motywacyjny po angielsku – przydatne zwroty

Wstęp
I would like to apply for …Chciałbym złożyć swoją kandydaturę na …
I am referring to your advertisement …Piszę w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie …
I have always had a passion for working in the… industryZawsze pasjonowała mnie praca w branży…
I believe that I would be an excellent fit for this jobWierzę, że będę świetnym kandydatem na powyższe stanowisko
Uzasadnienie
During my previous employmentPodczas mojego poprzedniego zatrudnienia…
I (strongly) believe that …(Mocno) wierzę w to, że …
As a manager with … years of experienceJako doświadczony manager z …-letnim doświadczeniem…
I currently supervise a team of … membersObecnie nadzoruję …-osobowy zespół
My former duties included …Moje dotychczasowe obowiązki obejmowały …
I do not mind working under time pressureNie mam nic przeciwko pracy pod presją czasu
I believe I am well suited for this position, as …Uważam, że dobrze pasuję na to stanowisko, gdyż …
My strengths are …Moje mocne strony to …
I have experience in …Mam doświadczenie w …
Moreover/what is more, …Co więcej, …
My skills include …Do moich umiejętności należy …
Zakończenie
I look forward to hearing from youZ niecierpliwością oczekuję Pana/Pani/Państwa odpowiedzi
Enclosed you will find …W załączniku znajduje się …
I can be reached at … phone number/addressJestem dostępny pod numerem/adresem …
Thank you for taking time to review my resumeDziękuję za rozważenie mojej kandydatury
5

List motywacyjny po angielsku – wzór

[Dzisiejsza data]

[Imię i nazwisko osoby zatrudniającej]

[Adres firmy]

[Telefon firmy]

[E-mail osoby zatrudniającej]

Dear [Mr/Mrs/Ms] [Nazwisko],

In response to the posting for an experienced Software Developer, I am writing to demonstrate my interest in this position.

PwC is increasing its efforts to expand globally. This is an area where I excel, having implemented XYZ software which cut operational costs by 40% and project completion time by 20% at my current company. Moreover, I also developed a new program that streamlined service tickets, improving our resolution rate by 27%.

With a Master’s degree in Computer Technology from the University of Warsaw and 3 years of experience using JavaScript and Node.js to create and maintain software applications, I feel that I will quickly surpass your expectations for this position.

In my role as Full Stack Developer at E&Y, I have been developing web applications. In addition to that, I have been tasked with database management and liaising with customers across multiple locations in the UK, Europe and the US. In addition to my professional experience, I am proficient in MongoDB, Angular and have a solid foundation in CSS.

Some of my accomplishments include developing web design solutions and applications, resolving more than 300 critical bugs to improve performance and user experience, and writing numerous API tests.

I’ve attached a copy of my resume that highligts my experience and projects. If you think that I am a great fit, feel free to call me on [numer telefonu] or email me at [adres mailowy].

Yours sincerely,

[Podpis]

Pamiętaj, że list motywacyjny po angielsku stanowi dodatek do najważniejszego – czyli Twojego CV. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak się pisze CV po angielsku, kliknij w link. Kliknij tutaj, żeby się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.

Jeśli uważasz, że artykuł może się przydać Twoim znajomym, podziel się nim na