CV wzór, wskazówki, porady. Jak napisać CV?

Jak napisać CV, które wyróżni się ze stosu innych życiorysów? Chciałbyś wiedzieć, na które elementy rekruterzy zwracają największą uwagę i jak wygląda profesjonalny wzór CV? Nie jesteś pewien jak się zaprezentować z najlepszej strony i chciałbyś zobaczyć przykładowe CV? Jeśli chcesz się dowiedzieć jak napisać życiorys i uzyskać przewagę nad innymi kandydatami – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. W artykule zobaczysz darmowe CV.

W artykule zobaczysz także wzory CV.

1

Niezawodny sposób na wyróżnienie się

Mimo, że w większości firm spotkamy się tylko i wyłącznie z polskojęzycznym środowiskiem pracy, coraz częściej jesteśmy proszeni o wysłanie CV i listu motywacyjnego w języku angielskim, celem sprawdzenia naszej znajomości języka biznesu. I tu się możesz skutecznie wyróżnić. Wyobraź sobie, że pracodawca przegląda parę niemal identycznych CV. Każde z nich opisuje podobne doświadczenie zawodowe, podobne osiągnięcia i zainteresowania. W każdym z dokumentów pojawiają się błędy językowe, źle zastosowane czasy. W końcu kreator CV nie odpowiada za poprawność językową… Tylko jedno CV jest napisane bezbłędnym angielskim. Jak myślisz, do kogo zadzwoni pracodawca?

2

Zamieść dane kontaktowe w curriculum vitae

Oto dane kontaktowe, które powinny się znaleźć w polskim CV:

 • imię i nazwisko
 • numer telefonu
 • adres e-mail
 • adres LinkedIn/strony internetowej/portfolio

Niezależnie od tego, czy aplikujesz przez rekrutera czy pracuj.pl, CV powinno wyglądać na dopieszczone. Zwróć uwagę, że Twojemu pracodawny nie jest potrzebna data urodzenia, czy pełen adres zamieszkania. Co najwyżej możesz wpisać miasto zamieszkania. Z drugiej strony, coraz istnotniejszym wyróżnikiem jest link do strony internetowej. Możesz zamieścić profil na LinkedIn, linki do innych profili społecznościowych (jeśli ubiegasz się o pracę w marketingu) lub profil na Githubie (jeśli jesteś programistą).

Jeśli piszesz CV po angielsku, ponieważ ubiegasz się o pracę w kraju anglojęzycznym, nie powinieneś zamieszczać swojego zdjęcia. Jeśli zaś wysyłasz angielski życiorys do firmy mającej siedzibę w Polsce, nie musisz rezygnować z zamieszczania fotografii.

3

Zamieść w CV wzór podsumowania zawodowego

Podsumowanie zawodowe nie jest popularnym elementem polskiego curriculum vitae, dlatego zamieszczenie podsumowania powinno zapunktować u rekrutera. Podsumowanie to inaczej mówiąc autoreklama. W paru zdaniach opisujesz swoją specjalizację i najważniejsze osiągnięcia. Jest to także optymalne miejsce, żeby opisać umiejętności w CV. Opis ten powinien się znajdować w widocznym miejscu dla rekrutera, czyli na samej górze, tuż pod Twoimi danymi kontaktowymi. Stosując ten prosty trik nie wyjdziesz na osobę, która wpisała w wyszukiwarkę: “CV szablon”, “kreator CV”, czy “CV wzór”.

CV wzór podsumowania

CV przykład podsumowania

4

Doświadczenie zawodowe w curriculum vitae

Jesteś ciekawy jaki poważny błąd popełnia większość kandydatów w swoim curriculum vitae?

Tak wiele ludzi po prostu zdaje się nie wiedzieć jak napisać CV, które się wyróżni na rynku. Większość wymienia obowiązki wykonywane w swojej pracy. Pracodawcę interesuje coś więcej – a mianowicie osiągnięcia kandydata. Czy przyczyniłeś się do wzrostu sprzedaży w dziale? A może zrealizowałeś ważny projekt przed czasem? Być może wykazałeś się inicjatywą pisząc przydatną aplikację, która zredukowała wydatki Twojego działu? Oto pytania, które wzbogacą Twój życiorys:

 • Jakie zrealizowałem cele zawodowe?
 • Jakimi wynikami mogę się pochwalić?
 • W jaki sposób przysłużyłem się szefowi/zespołowi/?
 • W jaki sposób wykazałem się inicjatywą w pracy?
 • Czy angażowałem się w dodatkowe projekty, które nie wchodziły w zakres moich obowiązków?

CV wzór doświadczenia

5

Jak opisać wykształcenie w CV

Opisując wykształcenie, możesz się pochwalić dobrą ocenę końcową lub napisać tytuł pracy magisterskiej, jeśli jest ona związana ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Życiorys wzbogacony w krótki opis kół naukowych lub stowarzyszeń pozytywnie się wyróżnia.

Uwaga: jeśli piszesz angielskie CV, warto odpowiednio przetłumaczyć nazwy polskich uczelni, które nic nie mówią zagranicznemu pracodawcy. Kliknij w link obok, żeby zobaczyć jak napisać CV po angielsku i list motywacyjny po angielsku. Więcej artykułów odnośnie rekrutacji znajduje się na naszym blogu.

Jeśli aplikujesz przez pracuj.pl CV Twoje będzie zestawiane z życiorysami wielu innych kandydatów. Warto więc, żebyś dokładnie swoje wykształcenie i przedmioty, które mogą być wiedzą nabytą potrzebną do danego stanowiska. Wszystkie wygrane konkursy i udział w promowaniu siebie i szkoły.

CV wzór wykształcenia

6

Umiejętności w curriculum vitae

Jak najlepiej opisać umiejętności do CV? W tej sekcji wymień:

 • znajomość języków obcych
 • znajomość pakietu MS Office
 • zdobyte certyfikaty, tytuły
 • prawo jazdy

Pamiętaj jednak, żeby swoje umiejętności poprzeć liczbami. Jeśli aplikujesz przez tak duży portal jak np. pracuj.pl CV Twoje będzie się wyświetlało obok wielu innych aplikacji. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć jak profesjonalnie opisać umiejętności w CV.

CV wzór umiejętności

Dodaj zainteresowania w CV

Nasze zainteresowania mogą być kolejnym elementem, który wyróżni nas od kandydatów o podobnym doświadczeniu. Sport zespołowy jest dowodem na to, że dobrze odnajdziemy się w zespole. Z kolei bieganie (a zwłaszcza udział w maratonach) świadczy o wytrwałości. Pomyśl jakie zainteresowanie w CV może “pasować” do stanowiska, o które się ubiegasz? Znajdź swojego potencjalnego szefa na LinkedIn – może się okazać, że dzielicie to samo zainteresowanie, dlatego też zawsze warto wspomieć o hobby w CV. Przeciętny kreator CV traktuje nieco po macoszemu tę sekcję, dlatego umieszczenie zainteresowań zawsze działa na naszą korzyść.

Życiorys nie jest kompletny bez klauzuli

Curriculum vitae wysyłany pracodawcy na terenie Polski musi zawierać klauzulę. W przeciwnym razie pracodawca może od razu wyrzucić nasze CV do kosza. Nie każdy kreator CV automatycznie dodaje poprawnę wersję zgody na przetwarzanie danych, dlatego aktualny wzór klauzuli widnieje poniżej:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

CV szablon

Pewnie ciekaw jesteś jak wygląda szablon CV? Podsumowując, o tych wszystkich elementach powinienieś pamiętać pisząc CV:

 • Dane osobowe - Contact
 • Podsumowanie zawodowe – Summary, Career Objective, Professional Profile
 • Doświadczenie zawodowe – (Professional) Experience
 • Wykształcenie – Education
 • Umiejętności – (Key) Skills lub Awards (Nagrody)
 • Zainteresowania – Hobbies and Interests
7

Jaki format CV jest najlepszy?

Teraz już wiesz, jak napisać CV, które przykuje uwagę rekrutera. Warto jednak zwrócić uwagę, że poza treścią dokumentu, istotny jest jego wygląd. Wzór CV zamieszczony powyżej może Ci posłużyć jako przykład. Kiedy Twój życiorys jest gotowy, pamiętaj żeby zapisać go w formacie .pdf. Pod żadnym pozorem nie wysyłaj CV z innym rozszerzeniem, gdyż może on ulec nieestetycznemu formatowaniu.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak napisać CV i jak wygląda profesjonalny wzór CV. CV powinno wyglądać na dopieszczone. Życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy!

Zapisz się do newslettera

Nadaj tempa swojej karierze dzięki poradom i wskazówkom od ekspertów od języka angielskiego i rozwoju kariery zawodowej.

Aktualizowano 17.04.2020

Potrzebujesz umówić się symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Musisz szybko przetłumaczyć/sprawdzić dokumenty rekrutacyjne po angielsku? Potrzebujesz innej pomocy w zakresie angielskiego? Napisz lub zadzwoń do nas.

Krótki czas oczekiwania - dostępne terminy nawet tego samego dnia. Możliwość zapisu między 8.00-21.00, także w weekendy i święta.