Aplikacja na studia w USA krok po kroku

1

Aplikacja na studia w USA - podstawowe informacje

Jeśli marzysz o studiowaniu za oceanem, to musisz wziąć pod uwagę, że proces aplikacji trwa znacznie dłużej niż na uczelnie polskie. Organizacja i planowanie są niezmiernie ważnym etapami rekrutacji, dlatego też ten artykuł ma na celu wyjaśnienie procedury aplikacji krok po kroku.

2

Aplikacja na studia w USA - kiedy zacząć przygotowania

Jeśli Twoją ambicją jest aplikowanie na najlepsze uczelnie i/lub chcesz aplikować o stypendium, powinieneś jak najwcześniej zacząć przygotowania - nawet dwa lata wcześniej. Jeśli jednak nie aplikujesz na uczelnie Ivy League lub nie musisz się troszczyć o finanse, możesz rozpocząć aplikowanie w trzeciej klasie liceum, ponieważ deadline złożenia aplikacji to grudzień w roku przed rozpoczęciem studiów.

3

Studia w Stanach - wymagania

Aby dostać się na studia w Stanach, trzeba aplikować przez Common Application. Wgrywając swoje dokumenty raz, aplikacja jest wysyłana do wszystkich uniwersytetów, na które aplikujesz. Uwaga: uniwersytety kalifornijskie mają swoje systemy aplikacyjne. Podanie na studia zawiera:

Dane kontaktowe

• Historię edukacji

W aplikacji należy załączyć oficjalny transkrypt ocen ze szkoly średniej z tłumaczeniem na język angielski.

Listy rekomendacyjne

Zazwyczaj trzeba załączyć dwa listy od nauczycieli przedmiotów związanych z kierunkiem. Możesz także poprosić o rekomendacje Twojego mentora, korepetytora opiekunowie wolontariatu, kół zainteresowań itd.

Esej aplikacyjny

Ten element rekrutacji często przeważa o przyjęciu bądź odrzuceniu kandydata. Dla amerykańskich uczelni ważna jest osobowość kandydata, a także jego motywacja. W tym eseju nie ma miejsca na skromność, należy się jak najlepiej sprzedać.

Wyniki z egzaminów SAT Reasoning Tests oraz SAT subject tests, ACT

Do egzaminów można przystąpić wielokrotnie, ponieważ liczy się najwyższy zdobyty wynik.

Wyniki testów z egzaminów językowych (TOEFL lub IELTS)

Jeśli angielski nie jest Twoim językiem ojczystym, obowiązuje Cię egzamin potwierdzający Twoją znajomość języka angielskiego (TOEFL lub IELTS), który sprawdza Twoją zdolność słuchania, pisania, mówienia i czytania po angielsku.

Counselor

Czyli innymi słowy pełnomocnik aplikanta do pomocy przy aplikacji (chodzi o wgrywanie transkryptów z ocenami itd.) Teoretycznie zostać nim może każdy, ale w praktyce najlepiej, żeby to był ktoś z Twojej szkoły.

Esej

Niemal każda szanująca się uczelnie będzie wymagać od Ciebie napisania dodatkowego eseju na przeróżne tematy. Zazwyczaj będziesz zapytany dlaczego jesteśm zainteresowany studiowaniem na wybranej uczelni, dlatego przed napisaniem eseju powinieneś uważnie przewertować ich stronę internetową.

Dodatkowe wymogi

Pamiętaj, że wybrana przez Ciebie uczelnia może mieć dodatkowe wymogi (np. napisanie dodatkowego eseju).

4

Rozmowa kwalifikacyjna na studia w USA

Jeśli Twoje podanie i aplikacja zostaną rozpatrzone pozytywnie, to możesz oczekiwać zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną na miejscu lub telefoniecznie. W przypadku kandydatów z zagranicy, interview zazwyczaj odbywa się telefonicznie lub przez internet.

Jak widzisz, aplikacja na uczelnie w Stanach jest dużo bardziej wymagająca niż na polskie uczelnie. Na Common Application składa się bardzo dużo elementów, które trzeba regularnie skompletować. Jednak przy odrobinie zaparcia, wypełnienie aplikacji nie jest niczym trudnym.

Jeśli uważasz, że artykuł może się przydać Twoim znajomym, podziel się nim na